Előző bejegyzésünkben elkezdtük összeszedni azokat a jeleket, amik a telefonfüggőségünkre felhívhatják a figyelmünket. Most folytatjuk a felsorolást.
- Titokban használod telefonodat. Mint minden függőségnél, úgy a telefonfüggősében szenvedők se akarják felvállalni, hogy azok. Érzik, hogy valami a kelleténél többet telefonoznak, de ezt szeretnék mások elől eltitkolni. Ilyen esetekben inkább a mellékhelyiségben, másik szobában, vagy kicsit félrevonulva a többiektől kezdik nyomkodni telefonjukat.
- Az esti és reggeli rutin része a telefon alkalmazása. Ha felkelés után egyből a telefonhoz nyúlsz és még az ágyból, alig nyitott szemmel végigpörgeted a hírportálokat vagy a hírfolyamodat, az szintén függőségre utaló jelnek számít.
Ugyanez érvényes az esti lefekvésre is. Ha lefekvés előtt még tartasz egy gyors csekkolást, és enélkül nem is tudsz nyugodtan lefeküdni az is jelenthet valamit.
- Telefon használata nélkül ideges leszel, "pánikolsz". Ha mondjuk be kell adni szervizbe a telefonodat és 1-2 napig nélkülöznöd kell, nyugtalanság, ingerlékenység és idegesség lesz rajtad úrrá. Attól tartasz, hogy nem fognak tudni elérni, akik szeretnének és lemaradsz egy csomó új infóról.
- Érzelmeket táplálsz a készüléked iránt. Ha úgy tekintesz a készülékedre, mint legfontosabb partneredre és nem tudsz nélküle kimozdulni otthonról. Meghibásodása, ellopása vagy elhagyása esetén pedig komoly gyászt érzel, ami több, mint amit egy tönkrement mosógép vagy bármilyen más elektronikai tárgy iránt éreznél.
A lista korántsem teljes, mindenki egészítse ki a saját életéből vett példákkal. Az okostelefon használók döntő többsége előbb vagy utóbb függővé válik, de mindenkinek meg van a lehetősége, hogy ezzel szembe menve, függetlenedjen a készüléktől. Nagyon nem könnyű, de ha betöltjük a telefonozással kompenzált űrt az életünkben, akkor magától megszűnik a függőség és teljes életet élhetünk a jelenben.