A Nokia után sorra jelentek meg a mobiltelefon gyártással foglalkozó cégek készülékei, mint a Siemens, Ericsson, Alcatel vagy Motorola. A telefonok egyre inkább státuszszimbólummá váltak. Ahogy ma is a legújabb Iphone és Samsung készülékek a legmenőbbek, úgy régen a minél kisebb készülék számított divatosnak.
A készülékek egyszer csak elérték a legkisebb használható méretet, és onnantól elindult a különböző formák és újítások robbanása. Kinyitható, szétcsúsztatható és forgatható mobilokat egyaránt lehetett kapni. A külsőjüket tekintve fontos volt még, hogy megjelentek a különböző színű és mintájú hátlapok, majd maguk a készülékek is több színben voltak már kaphatók.
A funkciókat tekintve volt azonban igazán nagy a változás. A telefonokba nagyon egyszerű fényképezőgép került, és lehetővé vált az sms küldés mellett az mms küldés is. Ezek a fényképek még nem voltak túl élvezhetők, de mindenképpen újdonságnak számítottak. Ezt a funkciót ma már teljesen kiszorította az email, Whatsup, Viber és Messenger, na és persze a közösségi felületekre való képfeltöltés.
Ezeket követte a más telefonokhoz való közvetlen kapcsolódási lehetőség, az infra és a bluetooth, zenelejátszás, kihangosítás és az internetelérés. A 2000-es évek végén jelentek meg nagy számban az érintőképernyős telefonok. Lassan meg is érkezünk a jelenbe, ahol a mobilok zöme már nem is mobiltelefonnak számít, hanem okoseszköznek. A telefonálás, mint funkció teljesen háttérbe szorult a számtalan alkalmazás, közösségi felület és fényképezés mellett.
Érdekes lenne berendezni egy asztalt, ahova az összes, okostelefonok használatával kiváltott készülék és eszköz helyet kapna. Lenne itt telefon, számítógép, fényképezőgép, scanner, számológép, GPS, ébresztőóra, óra, különböző játékok és akinek kedve van, bátran folytassa a sort.