A Jane Goodall Intézet kezdeményezésének lényege az otthon már nem használt mobiltelefonok összegyűjtése. Sokan nem szívesen adják oda régi telefonjukat, mert félnek, hogy a rajta található adatokat kinyerik és visszaélnek személyes adataikkal. A begyűjtés és újrahasznosítás folyamata azonban teljesen zárt, biztonságos és semelyik telefont se lehet beazonosítani, valamint a kezdeményezés célja nem adatok, hanem értékes fémek kinyerése a telefonból.
Magyarországon több helyen is végzik ezeknek a mobiltelefonoknak a begyűjtését, aminek az akkumulátorait itthon veszik ki és dolgozzák fel, a készülék többi részét pedig Belgiumba szállítják, ahol további értékes anyagokat nyernek vissza a használhatatlan készülékekből. Az átvételi helyekről a Passzold Vissza tesó! Gyűjtőpontokra keresve tudunk információt szerezni. Ez egy nagyon fontos kezdeményezés, amibe egy kis odafigyeléssel mindenki bekapcsolódhat. Ezeknek a régi mobiltelefonoknak a nagy része máskülönben a szemétben landol, ahol az értékes anyagok kárba vesznek.
Sokan egy telefon meghibásodása esetén azt mondják, hogy nem éri meg megjavíttatni, mert ennyiért már vesznek egy újat. Azonban a tudatos fogyasztóknak és a tudatos fogyasztásnak hihetetlenül nagy jelentősége most. A még használható, de javításra szoruló eszközök megjavítása környezetvédelmi szempontból sokkal jobb, mint azonnal új készüléket venni. Ezért javasoljuk először a telefonok megjavítását, ha pedig nem lehet vele mit tenni, vagy túlságosan elavult, akkor a megfelelő gyűjtőpontokba leadni, hogy ezzel a kis lépéssel is hozzájáruljunk egy nemes célhoz.