Aki figyeli a híreket és nyitott a természetvédelmi kezdeményezésekre, annak biztosan nem ismeretlen a bejegyzés címe. Ugyanis tavaly elindult egy kezdeményezés a régi, használaton kívüli mobiltelefonok begyűjtésére és az azokból nyert anyagok újrahasznosítására. És mindezt miért? Afrika különleges és erősen veszélyeztetett állatfajtáiért, a gorillákért, csimpánzokért és egyéb állatokért, akik a mobiltelefonok miatt kerülnek lassan a kihalás szélére.
A mobiltelefonok előállításához közel 60 féle fémet használnak fel. Ezek közül az egyik a koltán nevű ásványból nyert tantál. A tantált kondenzátorok bevonására használják különböző elektronikai eszközökben, például mobiltelefonokban. A világon a legnagyobb mennyiségű koltán lelőhely a Kongói Demokratikus Köztársaságban van, pont azokban az erdőkben, ahol a fent említett állatok őshonosok.
A fokozott koltán kereslet miatt több illegális bánya üzemel ezeken a területeken, amihez erdőket irtanak ki és veszik el az élőhelyet az állatoktól. Az előrejelzések nem túl kedvezők, hiszen egyre csak nő a kereslet a mobiltelefonokra és egyéb informatikai eszközökre, amiknek az előállításához ezt a fémet használják.
A Jane Goodall világhírű etimológusról elnevezett Jane Goodall Intézet indított egy kezdeményezést, amely segíthet csökkenteni az illegális koltán bányászatot és megmentheti az állatok élőhelyeit.